گزارش گفتمان معماری و فرهنگ آشوری

یکصدو بیست و سومین گفتمان هنر و معماری با موضوع "معماری و فرهنگ آشوری" به همت موسسه توسعه مطالعات سازه های آشوری و انجمن مفاخر معماری ایران مورخ یازدهم تیرماه ۱۳۹۳ از ساعت ۱۷ الی ۲۰:۴۰ در سالن فرخی یزدی باغ موزه قصر برگزار شد.

در این برنامه، پس از پخش فیلم مستندی در رابطه با هنر و امپراطوری آشور باستان، ابتدا مهندس علیرضا قهاری  رئیس انجمن مفاخر معماری ایران و سپس آقای دکتر یوناتن بت کلیا رئیس اتحادیه جهانی آشوری و نماینده آشوری ها در مجلس شورای اسلامی به حاضرین خیر مقدم گفتند.

معماری و فرهنگ آشوری - دکتر یوناتن بت کلیا

پس از پیش گفتار آقای دکتر بت کلیا، آقای دکتر ویکتور بارین سخنرانی خود را در باره جامعه آشوری در گذر زمان ارایه کردند، ایشان ضمن بیان نحوه شکل گیری و رشد و حیات قوم آشوری، به بررسی اسامی مختلفی چون آشور، آسور، آتور، یعقوبی، نثطوری، کلدانی و غیره که در طول تاریخ توسط اقوام دیگر به این قوم اطلاق شده پرداختند و در ادامه ضمن اشاره به نظرات مطرح شده در خصوص عدم ارتباط امپراتوری و قوم آشوری باستان و جامعه آشوری معاصر، این نظرات را بخاطر عدم ارایه برهانی قاطع، بی پایه خواند.

در گفتار دوم آقای دکتر رضا حکمت از نویسندگان و پژوهشگران مطرح  با موضوع " گهواره شکسته بین النهرین" و درگفتار سوم آقای دکتر عبدالحمید ارفعی پژوهشگر و متخصص زبان های باستانی اکدی، ایلامی و ایلام شناس و از آخرین بازماندگان مترجم خط میخی ایلامی در جهان با موضوع "زبان و خط آشوری" سخنرانی کردند.

معماری و فرهنگ آشوری - دکتر عبدالحمید ارفعی

در خاتمه و در بخش پنل گفتگو آقایان آلبرت کوچویی، نینوس مقدس نیا، علی طاهری ،داوید پیرا و کارلین عیشو نژادیان با موضوع " تاملی بر فرهنگ آشور "ضمن پاسخ گویی به سوالات مطرح شده به تشریح دیدگاههای خود پرداختنند.
معماری و فرهنگ آشوری

عکس: رومل ایلیه زاده