یکصد و هفتاد و چهارمین گفتمان هنر و معمار : میراث مشترک ما

یکصد و هفتاد و چهارمین گفتمان هنر و معمار :  میراث مشترک ما

جلگه بین النهرین و فلات ایران از قدیمی ترین کانون های تمدن بشری هستند. آشوریان از دیرباز و از همان زمانی که گستره امپراتوری شان در اوائل هزاره اول پیش از میلاد، بخش هایی از غرب و شمال غرب کنونی ایران را هم شامل می شد، در ایران سکونت داشتند. امروز هم آشوریان از قدیمی ترین اقوام ایران به شمار می آیند و در حدود سه هزار سال است که با سایر اقوام ایرانی در کنار یکدیگر زندگی می کنند. آشوریان، در قرون اول اسلامی با ترجمه علوم و معارف یونانی به زبان عربی، خدمت بزرگی به توسعه دانش در میان مسلمانان و نگهداری آثار علمی دوران باستان کردند. بعضی از بزرگترین دانشمندان و مترجمان خلافت اسلامی از آشوریان بودند. آشوری ها از نژاد سامی هستند و زبان آنان با سایر زبان های سامی، مانند عربی و ... هم ریشه است. در تاریخ آمده که سامیان به دنبال سرزمین های حاصلخیز از جنوب شبه جزیره عربستان به سوی شمال حرکت کردند و آنجا سکنی گزیدند. آثار و شواهدی در دست است که نشان می دهد، این قوم در اواخر هزاره چهارم پیش از میلاد به بین النهرین رسیدند و دنباله آنان همچنان از جنوب به طرف شمال در حرکت بوده اند. آشوری ها به تدریج با ساخت شهرهای جدید در بین النهرین، به پیشرفت های بزرگ در تمام زمینه های فرهنگی و نظامی نائل آمدند. شهر آشور اولین پایگاه آشوری ها محسوب می شود و زمانی که امپراتوری "میانه آشور" بوجود می آید، گستره قدرت ایشان در هزاره دوم قبل از میلاد به اوج خود رسیده و حاکم مطلق سراسر بین النهرین شدند.

در طول قرن گذشته میلادی، بسیاری از آشوریان به نقاط دیگر دنیا از جمله قفقاز، آمریکای شمالی، اروپا و استرالیا مهاجرت کردند، تعدادی از آشوریان ایران در حال حاضر از جنوب ایران تا تهران و ارومیه ساکن اند.

موسسه توسعه مطالعات سازه های آشوری با همکاری انجمن مفاخر معماری ایران در یکصد و هفتاد و چهارمین گفتمان هنر و معماری، به بررسی ریشه های تاریخی میراث مشترک ایرانیان و آشوریان می پردازد. سخنرانان این نشست سرکار خانم دکتر ژاسنت صلیبی و آقایان دکتر عبدالمجید ارفعی، دکتر رونالد توماس زاده، دکتر رضا حکمت هستند. دبیر پنل آقای مهندس بهروز مرباغی است. این نشست همچنین با نمایش فیلم و پرسش و پاسخ همراه است.

 

زمان: چهارشنبه 25 شهریور ماه 1394 از ساعت 16 الی 18:30
مکان: باغ موزه قصر ،‌ خیابان شریعتی ، خیابان مطهری شرقی