تقدير از عبدالمجيد ارفعي در سالروز تولدش

تقدير از عبدالمجيد ارفعي در سالروز تولدش
دکتر عبدالمجيد ارفعي گفت: ماه و خورشيد در بين‌النهرين هر دو مرد بودند، اما امروزه ماه براي مرد تعبير و براي زنان خورشيد تفسير مي‌شود. به گزارش ايسنا، اين آشورشناس (کارشناس پيشکسوت کتيبه‌هاي باستاني) ادامه داد: داستان قمر (ماه) و شمس (خورشيد) در زبان امروز و بين‌النهرين متفاوت است. در بين‌النهرين ماه و خورشيد هر دو براي مرد تعبير مي‌شدند، چون در اسطوره‌هاي آن دوران، خورشيد و زهره دوقلو بودند و هر دو از همسر خداي ماه «ايزدبانو» متولد شدند.

وي که در مراسم تجليل خود که به مناسبت هشتاد و سومين بهار زندگي‌اش و به پاس زحمت‌ها و تلاش‌هايي که در زمينه‌ي فرهنگ و تمدن ايران باستان انجام داده است، صحبت مي‌کرد، به شوخي ادامه داد: اينکه مي‌گويند ماه پدر خورشيد است به اين دليل است که ماه نور زرد کم‌رنگي دارد، ولي خورشيد تابنده و نوراني است .در ادامه‌ اين مراسم از وي خواسته شد تا درباره‌ي گل‌نوشته‌هاي هخامنشي و وضعيت‌ کنوني آنها در دادگاه آمريکا صحبت کند.

[[{"type":"media","view_mode":"media_original","fid":"166","attributes":{"alt":"","class":"media-image","height":"800","typeof":"foaf:Image","width":"600"}}]]

وي در اين زمينه توضيح داد: ‌در سال 1377 از من خواستند که تالار کتيبه‌هاي موزه ايران باستان را راه‌اندازي کنم، نخست کارهاي مقدماتي آن انجام شد، سپس از سازمان ميراث فرهنگي درخواست کردم، الواح هخامنشي را به ايران برگردانند. مسؤولان ميراث فرهنگي در آن زمان الواح هخامنشي که براي مطالعه به شيکاگو فرستاده شده بودند را فراموش کرده بودند. به همين دليل در سال‌هاي 1327 تا 1331 با پيگير‌ي‌هاي سفير ايران در آمريکا حدود سه صندوق که در آن‌ها تعدادي گل‌نوشته‌ي کوچک قرار داشتند، به ايران برگردانده شد.

او با اشاره به اين که تعداد گل نوشته‌هاي بازگردانده شده به ايران 35 هزار کتيبه بود که ايران در آن زمان فکر مي‌کرد اين تعداد همه گل نوشته‌هاي هخامنشي است که براي مطالعه به دانشگاه شيکاگو فرستاده شده‌اند، افزود: من به مدت هشت سال در دانشگاه شيکاگو به همراه استادم روي کتيبه‌ها کار کرده بودم. تعداد آن‌ الواح بيشتر از تعدادي بود که به ايران برگردانده شده بود، به همين دليل براي اثبات اين حرف بررسي‌هاي زيادي بر روي اسناد بايگاني شده در موزه ايران باستان انجام داديم، تا سرانجام اسنادي را پيدا کرديم که بر اساس آن، 50 صندوق از گل‌نوشته‌هاي هخامنشي براي مطالعه به آمريکا فرستاده شده بود، در حالي که فقط سه صندوق آن برگشته بود.

به نقل از روزنامه اطلاعات