هانیبال گورگیز

هانیبال گیورگیز فرزند یوسف لازار گیورگیز و ایشوا اوراهیم بدل در سال ۱۹۳۱ در شهر کرمانشاه ایران چشم به جهان گشود. تحصیلات ابتدایی را در زادگاهش، تحصیلات دبیرستانی را در اورمیه و تحصیلات عالیه را در آبادان، در رشته حسابداری بازرگانی از دانشکده نفت به اتمام رسانیده است.

ایشان در شرکت ملی نفت در آبادان به مدت ۱۷ سال خدمت نموده، سپس به تهران منتقل و به عنوان رییس اداره بودجه و کنترل هزینه ها در شکرت ملی پخش فرآورده های نفتی انجام وظیفه نموده و در سال ۱۹۸۵ بازنشست و بلافاصله به عنوان مشاور مالی در کارخانجات ایران کاوه دعوت به کار شد. در سال ۲۰۰۹ به اتفاق اعظا خانواده به آمریکا مهاجرت و در لس آنجلس سکونت نمود. ایشان متاهل و دارای سه فرزند است(دو پسر و یک دختر) که همگی دارای تحصیلات عالیه می باشند.

اما آنچه آقای هانیبال گیورگیز را از هر جهت متمایز می نماید، تلاش بی وقفه ایشان در مطالعه و تحقیق در مورد فرهنگ و ادب آشوری ها، چاپ و انتشار چندین کتاب است.

ایشان بیش از ۶۰ سال از عمر خود را با عشق و علاقه فراوان به جمع آوری کتب و نشریات آشوری که در کشورهای مختلف جهان جاپ و انتشار یافته اند همت گمارده اند.

نامبرده ضمن سفر به چندین کشور، کتب مورد نظر خود را یافته و خریداری نموده و به تکمیل کتابخانه شخصی خود که اینک مجموهخ بسیار با ارزش را تشکیل می دهد پرداخته است. متابخانه آشوری ایشان با داشتن بیش از ۲۵۰۰ جلد کتاب و ۴۰۰۰۰ مجله و روزنامه و تعدادی نسخ خطی که قدمت آنها به چندین قرن می رسد، بدون شکا در سطح جهانی مطرح می باشد.

ایشان جهت یادگیری روش استفاده و صحیح و بهسنه و همچنین فراگیری اصول نگهداری و طبقه بندی کتب موجود در کتابخانه شخصی خود، رشته کتابداری را در دانشگاه تهران گذرانده و مطالعات زیادی در این رابطه داشته است.

ضمنا آقای هانیبال گیورگیز از سنین کودکی و تا بزرگ سالی به جمع آوری تمبر پرداخته و از کاشناسان برجسته تمبرهای ایرانی و خارجی می باشد و به مدت ۱۷ سال متوالی عضو هیات رییسه انجمن تمبر آبادان و دو سال نیز دبیر این هیات بوده است. ایشان به هنر فیلمبرداری علاقه خاصی داشته و جوایزی در این رشته دریافت نموده اند. از جمله فیلم های تهیه شده توسط ایشان، فیلم مستند استقبال و بزرگداشت پاتریارک فقید مار ایشای شمعون در دیدار از آبادان در سال ۱۹۶۶ بوده که تقدیم پاتریارک فقید نیز گردیده است.

تالیفاتی که به چاپ رسیده است

  1. تاریخچه مختصر فعالیت میسیون های مذهبی در میان آشوری ها، ۱۹۷۸، انتشارات کانون تحقیقات و مطالعه.
  2. آشوری ها در مطبوعات ایران، ۱۹۹۰، نشر بامداد.
  3. تقویم آشوری با همکاری کشیش نینوس مقدس نیا، ۱۹۹۵، کلیسای انجیلی آشوری تهران.
  4. روحانیون برجسته آشوری، جلد اول، ۱۹۹۹، کلیسای انجیلی آشوری تهران.
  5. تاریخچه دانشکده طب اورمیه، ۲۰۰۴، انشارات دانشکده پزشکی تهران.

ضمنا ایشان در تهیه سالنامه روستای آده که در سال ۱۹۸۲ توسطه انجمن آده-تهران انتشار یافت، همکاری داشته است.

اضافه بر این، آقای هانیبال گیورگیز صدها مقاله در مجلات، روزنامه ها، نشریات و کتب مختلف داشته است. مانند : ستاره درخشنده صبح، الف و یا، آینده، فصلنامه فرهنگ، مجله فرهنگ، بخارا، روزنامه ها خبرهای روز آبادان، اطلاعات، کیهان، آشور تهران، پیام آشوریان، کتاب دایره المعارف کتابداری و اطلاع رسانی کتابخانه ملی ایران، کتاب ارتباط شناسی چاپ دانشکده ارتباطات و همچنی در مجله بانیپال و روزنامه برای عراق و ژورنال مطالعات فرهنگستان آشوری.

عضویت و همکاری در موسسات و مراکز فرهنگی و پژوهشی

  • عضو مرکز تحقیقات و مطالعات وابسته به میسیون آمریکا در تهران (قوام السلطنه سابق) از سال ۱۹۷۰.
  • عضو مرکز آرشیو سازمان اسناد ملی ایران.
  • عضو شورای بنیاد تاریخ ادبیات کودکان ایران (بخش تاریخ ادبیات کودکان آشوری).
  • همکاری با موسسه مطالعات و پژوهش های تاریخ خاورمیانه.

همکاری با بنیاد ایران شناسی و دفاتر فرهنگی و برگزاری دیدارها و نشست های متعدد با دانشمندان و نویسندگان برجسته ایرانی و اساتید دانشگاه های مختلف و شناخته جهان از قبیل دانشگاه هاروارد، لایدن هلند، سوربن فرانسه، آکسفورد انگلیس و بویس آیداهو آمریکا.

عضو: 
هیات علمی و پژوهشگران