علم و هنر

فعالیت‌های‌ ملّی‌ و ادبی‌ آشوریان‌ در خارج‌ از كشور

دانشگاه‌ آمریكایی‌ اورمیه‌ و مدارس‌ آشوریان‌ در سالیان‌ قبل‌ و بعد از جنگ‌ جهانی‌ اول‌، چه‌ در اورمیه‌ و چه‌ در سایر شهرهای‌ ایران‌، مانند كرمانشاه‌، تبریز، و همدان‌، تأثیر بزرگی‌ در گسترش‌ فعالیت‌های‌ ملّی‌ و ادبی‌ آشوریان‌ داشت‌.

هنر ایران باستان

ایرانیان در سال 539 قبل از میلاد بابل را اشغال کردند.امپراتوری ایران تحت فرمانروایی کوروش هخامنشی بسی قدرتمند تر و با ثبات تر از امپراتوری آشور بود.در سال 525 قبل از میلاد مصر نیز تحت سلطه امپراتوری ایران درامد.امپراتوری ایران تجربه چندین حکومت در مدت بیش از 2000 سال را پشت سر داشت و از آن خردمندانه بهره گرفت،به طوری که وسعت ان از شرق تا رود سند و از غرب تا رود دانوب امتداد داشت.

هنر آشور

جهانگردانی که برای سیاحت،پای به خاک عراق‏ می‏نهند،شاید هرگز نتوانند حدس بزنند که‏ بیابانها،تپه‏ ها و تل هایی که در اطراف آنها به چشم‏ می‏خورد،روزگاری شهرهایی بزرگ و پررونق بوده‏ است.شاید آنها نتوانند حتی در خیال خود،تصور کنند بیابانی را که بر آن قدم گذاشته ‏اند،قرنها پیش،بازار یا معبد یک شهر متمدن بوده است.

معماری و تمدن آشور

نقشه سرزمين آشور

آشور نام سرزمینی قدیمی است که در بخش میانی رود دجله و کوهستان‌های مجاور آن قرار داشته‌است. اسم آشور از نام یک رب‌النوع‌ گرفته شده و پایتخت آن نخست شهر آشور بود که در ساحل رود دجله در جنوب موصل امروزی قرار داشت و سپس شاروکین و بعداً کالح‌ و پس از آن نینوا (موصل امروزی) بوده‌است.

صفحه‌ها